Jizerka.net

Sklářská Osada Jizerka

  

O Jizerce - geografie

Bukovec v létěToto malebné údolí nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.) leží nedaleko hranice s Polskem. Osada, stejně jako hory v nichž se nachází (Jizerské hory), byla kdysi pojmenována podle hory Jizera, která se tyčí do výše 1122 m. n. m. nad nedalekou Smědavou.

Osadou protéká stejnojmenná říčka Jizerka do které se vlévají mnohé přítoky včetně Safírového potoka, který byl pojmenován podle toho, že se na Jizerce těžily safíry a jiné drahé kameny. Na Jizerce se také těžily drahé kameny jako například rubíny, modré safíry, spinely, topasy a v neposlední řadě izerín, odborníky nazývaný jako ilmenit.

Jak již bylo zmíněno Jizerka se nachází nedaleko hranice s Polskem. K hraničnímu přechodu se dostanete, půjdete-li 3 kilometry po proudu říčky Jizerky. Cesta je vhodná pro pěší turistiku a horská kola. V zimě se cesta podél říčky upravuje rolbou. Běžkaři se tak mohou dostat do Polska i v obdobích, kdy jsou Jizerské hory pokryty bílou nadílkou. Cesta směrem k hraničnímu přechodu je zprvu téměř rovinatá a posléze ostře klesá k soutoku Jizerky s Jizerou. Hranice prochází středem Jizery. V roce 2005 zde byl po dlouhých jednáních mezi českými a polskými úřady (která trvala několik desetiletí) obnoven most, který slouží jako hraniční přechod. Původní most, který zde stál byl kamenný, ten stávající je dřevěný, avšak neméně krásný.


Panský dům a Pyramida v ziměJizerka je výjimečná svou nadmořskou výškou, která je kolem 850 metrů. Kombinace nadmořské výšky, reliéfu údolí a říčky Jizerky nahrává extrémnímu počasí v zimním období. Teploty kolem -30 °C a více nejsou na Jizerce v nočních hodinách mrazivých dnů ojedinělé. Jizerka je také bohatá na srážky, jak dešťové, tak sněhové. To jaké je právě počasí můžete sledovat na třech webových kamerách, které snímají dění na Jizerce, jedna z nich snímá pohled z chalupy Pešákovny a druhá z chaty Horské služby, která stojí mezi Panským domem a Pyramidou. Máte tak jedinečnou možnost si naplánovat, zda právě dnes pojedete na Jizerku, či nikoli.

Při slunečných dnech je Jizerka rájem v Jizerských horách jako stvořeným pro pěší turistiku, cyklistiku (především na horských, či trekových kolech), nebo běžecké lyžování v zimních měsících.

Místní ubytovací kapacity jsou připraveny Vám nabídnout pohodlné místo na přespání a pohoštění podle možností jednotlivých penzionů to vše v různých cenových kategoriích podle Vašeho přání.

Přijeďte navštívit osadu Jizerka. Těšíme se na Vás.